Gminne Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych:

Bączal Dolny
Bączal Górny
Harklowa
Jabłonica
Kunowa
Lisów
Lipnica Górna
Przysieki
Pusta Wola
Siedliska
Sławęcin
Siepietnica
Święcany

Siepietnica

OSP Siepietnica powstała w roku 1897 z inicjatywy Ignacego Czyż i Wojciecha Krzysztofika. W 1931 roku strażacy wybudowali drewnianą remizę, a w 1962 rozpoczęli budowę nowej remizy, która trwała do roku 1982. W roku 1975 OSP dysponowało już motopompą a w roku 1990 straż otrzymuje z Komendy Rejonowej w Jaśle samochód wężowy Star. Kolejny raz strażacy przystąpili do modernizacji remizy w latach 1995 – 1998, by z okazji jubileuszu 100 lecia OSP uroczyście oddać do eksploatacji dla społeczeństwa. Uroczystość 100-lecia OSP połączona była z wręczeniem sztandaru i jego odznaczeniem Złotym Znakiem Związku. W uroczystościach tych wzięli udział m.in. Ks. Biskup Kazimierz Górny, V-ce Marszałek Sejmu Stanisław Zając, Poseł RP Witold Firak. W roku 1999 jednostka OSP otrzymała skarosowany samochód Star 29 (GBM). Bogata historia OSP Siepietnica została opisana w książce Jana Wędrychowicza „100 lat OSP Siepietnica 1897-1997)”.

siepietnica1.jpg  siepietnica2.jpg

Prezesami OSP byli: Czyż Ignacy, Wilczkiewicz Antoni, Czyż Maria, Gubernat Tomasz, Słowik Józef, Bara Stanisław, Dykas Józef, Kędzior Tadeusz (1973-1981), Ślawski Józef (1982-1990), Stanisław Gliwa obecnie Władysław Depczyński.

Siepietnica1.JPG

Naczelnikami OSP byli: Krzysztofie Wojciech, Czyż Władysław (przez pewien okres był też Naczelnikiem Rejonowym), Kędzior Jan, Zajdel Stefan, Gubernat Henryk, Kędzior Jan, Papcia Józef, Stuch Jan (1959-1967), Syzdek Wiesław, obecnie Janusz Gomułka.